pasica nova Amadeo

Program 2020 (14)

Program 2020

Kantautor Drago Mlinarec (Zagreb, 1942.) bitno je obilježio hrvatsku rock glazbu kao njezin prvi uvjerljiv autorski glas. Započeo je u sastavu "Jutarnje zvijezde" (1962.) koji je potrajao četiri godine, do 1966. kada nastaje "Grupa 220" (Drago Mlinarec: vokal i gitara, Vojko Sabolović: vokal i gitara, Vojislav-Mišo Tatalović: bas gitara, Ranko Balen: bubnjevi) čije snimke čine zametak hrvatske rock diskografije u vrijeme naglašene dominacije zabavne i festivalske glazbe na tadašnjoj pop sceni.
Nakon stanke zbog odsluženja vojnog roka (1968-1970.), Drago Mlinarec vraća se 1971. novom postavom "Grupe 220", no prvim albumom pod vlastitim imenom, "A ti se ne daj", odlučuje se za samostalni rad što je, s obzirom na njegove kantautorske ambicije nadahnute najboljim autorskim doprinosima svjetskog rocka, bio očekivan sljedeći korak. Drugi, vrlo zapažen solo album "Pjesme s planine" (1972.) također snima s ritam sekcijom (Srećko Zubak: klavijature, Nenad Zubak: bas gitara, Jadranko Budić: gitara, Ivan-Piko Stančić: bubnjevi), a na LP ploči "Rođenje" (1975.) započinje suradnju s klavijaturistom Nevenom Frangešom, bas gitaristom Davorom Roccom i skupinom vodećih zagrebačkih rock-glazbenika 70-ih koja će se nastaviti na albumima "Negdje postoji netko" (1977.) i "Sve je u redu" (1978.)

Tijekom 70-ih Drago Mlinarec bio je jedan od najangažiranijih pojedinačnih "aktivista" rock scene toga desetljeća, sudjelujući na prvim izdanjima Boom festivala, brojnim samostalnim i kolektivnim koncertima (npr. s "Yu jazz-rock selekcijom"), ali i kao autor glazbe u različitim kazališnim produkcijama ("Bajka o kneževiću Sveboru", "Život je san", "Hvarkinja", "Vrtuljak ljubavi", "Robinja", "Pozdravi", "Klitemnestra", "Kako je Odisej susreo Kiklopa", "Arlechinno" "Kolumbo" ...). Glazbeničku vitalnost u ozračju zagrebačkog "novog vala" pokazao je kao producent prvog albuma "Azre" (1980.) i suradnjom s trijom "Le Cinema" (od 1986.). Vjesnikova nagrada za glazbu "Josip Štolcer Slavenski" Dragi Mlinarcu (1987.) koincidirala je s obljetničkim koncertom "Grupe 220" u povodu 20. godišnjice rada na zagrebačkom Vrbiku i objavljivanjem LP kompilacije "Originali 1967/68".
Godine 1994. objavio je kazetu "Analog", a dvije godine kasnije prvu CD retrospektivu "Krhotine" koja je 1997. nagrađena Porinom. Nagrada "Stari mačak" za "seniorski" doprinos hrvatskoj rock glazbi pripala mu je 1998. 2005. nagrađen je Porinom za životno djelo

Songovima i glazbom sudjelovao je u igranim (od "Protesta" Fadila Hadžiča 1967. do "Blagajnica ide na more" Dalibora Matanića, 2000.) i dokumentarnim filmovima i radio dramama kao producent i snimatelj. Od 2005. radio je kao vanjski suradnik u Croatia Records na digitalizaciji glazbene arhive (skladbe Alfija Kabilja, snimke Boška Petrovića, izdanja Diskothalije ...). 2002. objavljena mu je knjiga "Drago Mlinarec: Pjesme". Imao je dvije izložbe slika, hobi mu je slikarstvo video i fotografija. Piše i objavljuje priče. Knjigu " Svatko priča svoju priču ..." objavio je kao prilog Kolekciji  (CD izdanja LP ploča koje je objavio).

Opus Drage Mlinarca osigurao je hrvatskoj rock glazbi trajan i presudan biljeg izvornosti ne samo u godinama afirmacije njezina prava glasa, nego i u razdoblju kada je, zahvaljujući i Mlinarčevim kantautorskim i diskografskim istupima, već postala sastavnim dijelom naše glazbene scene.


Cijena ulaznice: 90,00 kn 

U slučaju kiše koncert će se održati u subotu, 12.09.

Ulaznice možete kupiti ovdje.

Zbor Hrvatske radiotelevizije osnovan je 1941. godine za potrebe tadašnjega radijskog programa. Djelujući najprije kao komorni ansambl, s vremenom je prerastao u prvi veliki profesionalni zbor u Hrvatskoj. Od samih početaka, Zbor HRT-a, koji taj naziv nosi od 1991. godine, nastupao je i samostalno i uz Simfonijski orkestar. Izvodeći širok repertoar, od renesansne do suvremene glazbe, a cappella i uz instrumentalnu pratnju, iskazuje iznimnu svestranost, koja mu je donijela gostovanja diljem Europe (Rim, Moskva, Salzburg, Milano, Pariz, Venecija, Berlin, Beč) te suradnje s mnogim istaknutim dirigentima i skladateljima 20. i 21. stoljeća. Među njima je i Igor Kuljerić čije su stvaralaštvo i dugogodišnje vodstvo ostavili snažan trag, i čije su skladbe danas trajni dio repertoara Zbora. Kao šefovi dirigenti, Zbor su predvodili i Slavko Zlatić, Sergije Rainis, Vladimir Kranjčević te Tonči Bilić na čiji je poticaj, 1998. godine, pokrenut samostalni pretplatnički ciklus Sfumato u sklopu kojeg su premijerno predstavljene mnoge skladbe hrvatskih autora i antologijski zborski opusi iz svjetske baštine. Na inicijativu maestra Bilića, Zbor HRT-a primljen je 2016. u udruženje najuglednijih europskih komornih zborova Tenso. Diskografska ostvarenja čine hvaljena i nagrađivana izdanja: Hrvatska glazba na Riva dei Schiavoni, Osorska trilogija, Boris Papandopulo: Muka Gospodina našega Isukrsta (po Ivanu), Vinko Jelić: Audivi vocem, opere Ljubav i zloba Vatroslava Lisinskog i Nikola Šubić Zrinjski Ivana pl. Zajca, božićni CD Mir, zlato, tamjan… Od sezone 2017./2018.  na čelu ansambla kao šef-dirigent je maestro Tomislav Fačini.

Tomislav Fačini (Zagreb, 1975.) studij dirigiranja završio je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu cum laude. Iste godine osvojio je drugu i posebnu nagradu na Međunarodnom natjecanju dirigenata Antonio Pedrotti u Trentu. Nakon nastavka školovanja u Milanu na Accademia Hans Swarowsky i Hochschule für Musik u Karlsruheu, zapošljava se na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, gdje danas predaje zborsko dirigiranje. Uz simfonijske koncerte, ostvario je niz opernih premijera u Zagrebu, Sarajevu, Varaždinu, Dubrovniku i Rijeci (Verdi, Puccini, Salieri, Zajc, Bizet, Pergolesi, Purcell). Čest je gost Muzičkog biennala Zagreb i promotor suvremene glazbe. Od 2005. do 2009. godine ravnao je zadarskim Glazbenim večerima u sv. Donatu. Uz česte nastupe na Dubrovačkim ljetnim igrama, ravnao je i otvaranjem Igara 2003. i 2013. godine; od 2018. je pomoćnik za glazbeni program Dubrovačkih ljetnih igara. Od 2004. do 2009. godine bio je šef-dirigent Orkestra Hrvatske vojske s kojim je ostvario više simfonijskih i komornih koncerata. Surađivao je s gotovo svim domaćim i mnogim inozemnim ansamblima te snimao nosače zvuka i trajne snimke sa simfonijskim orkestrima RTV Slovenije i HRT-a. Od 1993. do 2008. dirigent je Oratorijskog zbora crkve sv. Marka u Zagrebu, a od 2004. vodi vokalni ansambl Antiphonus. Od 2014. do 2017. bio je glavni dirigent Dubrovačkoga simfonijskog orkestra. Uz dirigiranje, bavi se aranžiranjem i skladanjem. Od sezone 2017./2018. je šef-dirigent Zbora HRT-a.

Program: Georgij Sviridov: Ljubov sviataja; Molitva;Zorju bjut ; Sergej Rahmanjinov: Vespere


Cijena ulaznice: 70,00 kn 

U slučaju kiše koncert se neće održati!

Ulaznice možete kupiti ovdje.

….Baštinici glazbe podneblja čiji zrak udišu punim plućima izvrstan su primjer «prevođenja» tradicionalnih pjesama  u eksplozivne dijelove punka, freak-folka, briljantnih balada ili suptilnih kombinacija valcera i kabareta s primjesama neo-folk undergrounda. Potpuno su otvoreni za mnoge metamorfoze rocka, psihodelije, jazza, a šuljaju se čak i do skuta ekspresivne komorne glazbe.

… zadnji album“Krava na orehu” zvukom i kvalitetom savršeno nastavlja dosadašnji opus, kojim i dalje ostaju jedinstvenom pojavom na ovdašnjoj sceni, nalik bandi obješenjaka koja s Petricom Kerempuhom pod galgama svojom svirkom već skoro dva desetljeća odgađa čin vješanja.

… Svakoga tko zanos želi osjetiti, Cinkuši vode tamo gdje drugi bendovi ne mogu odvesti. Gdje znoj natapa košulje, gdje bubanj izuva iz šlapa,a bas iz čizmi, gdje mandolina veze potkošulju, a violina plete pulover, tamo gdje se odjeven čovjek osjeća golim i zadovoljnim, a onaj gol ugodno odjevenim, tamo gdje truba dodaje kraj, a usna harmonika početak, tamo gdje gitara para i šije, gdje glasovi reže i poju, gdje se dan utapa u noć, a svaka pjesma kao da je prva, posljednja i jedina.


Cijena ulaznice: 50,00 kn 

U slučaju kiše koncert se neće održati!

Ulaznice možete kupiti ovdje.

TU FRAGANCIA

Autorske skladbe Mirona Hausera

Jazz orkestar Hrvatske radiotelevizije, jedini profesionalni sastav te vrste u Hrvatskoj, svojim neprekidnim djelovanjem više od sedam desetljeća, svrstava se među najdugovječnije big bandove na svijetu. Utemeljen je u sezoni 1946./1947. kao Plesni orkestar Radio Zagreba za potrebe radijskih emisija i snimanja, da bi s vremenom počeo i javno nastupati; osim sudjelovanja u mnogim javnim emisijama te samostalnih koncerata u zemlji i inozemstvu, od 2000. godine održava vlastiti koncertni ciklus koji se izravno prenosi na Trećem programu Hrvatskoga radija. Od vodstva prvih dirigenata, Zlatka Černjula, Miroslava Killera, Milivoja Körblera i Nikice Kalogjere, preko Miljenka Prohaske, do Silvija Glojnarića, Saše Nestorovića i Andreasa Marinella, orkestar se profilirao u jedan od najutjecajnijih jazz sastava na našoj sceni i pravi nukleus ponajboljih jazz-glazbenika. Jedna od posebnosti orkestra je što većina njegovih članova, osim kao izvođači, djeluju i kao skladatelji i aranžeri. Miljenko Prohaska, koji je orkestar vodio najdulje, od 1955. do 1989., usmjerio je programsku orijentaciju na domaći repertoar, čime je orkestar izgradio specifični stil, prepoznatljiv u međunarodnim granicama. Ta praksa traje i danas kroz natječajni projekt Nove skladbe za Jazz orkestar HRT-a, autorske koncerte članova orkestra i mnogobrojne suradnje s domaćim glazbenicima raznih žanrovskih opredjeljenja. Istodobno, vodeći glazbenici međunarodne jazz-scene redovito gostuju kao solisti i dirigenti, a sve to zabilježeno je na audio i videosnimkama pohranjenima u arhivi HRT-a i na mnogim diskografskim izdanjima.

Puljanin Miron Hauser diplomirao jazz trombon na Sveučilištu za glazbu i primijenjene umjetnosti u Grazu u klasi Eda Neumeistera, te magistrirao na Konzervatoriju Giuseppe Tartini u Trstu. Kao član HGM jazz orkestra Zagreb od 2004. do 2012. ostvario je suradnje s glazbenicima kao što su Toshiko Akiyoshi, Joseph Bowie, John Hollenbeck, Dave Liebman, Peter Erskine, Jim McNeely, Miljenko Prohaska, Yellowjackets, Randy Brecker, Bob Mintzer i drugi. Od 2011. član je Jazz orkestra HRT-a s kojim je također ostvario suradnje s uglednim svjetskim jazz glazbenicima. Jedan je od osnivača Jazzistra orkestra u kojem djeluje kao aranžer, skladatelj, dirigent i trombonist. Član je salsa sastava FiloSofia, povremeni je gost sastava Cubismo, a svirao je i s kubanskom salsa grupom Maykel Blanco y su salsa mayor te bio član jazz seksteta B's Funstallation. Trostruki je dobitnik nagrade Status Hrvatske glazbene unije za najboljeg jazz trombonista. Godine 2016. imao je autorsku večer pod nazivom Tu fragancia u koncertnoj sezoni Jazz orkestra HRT-a. Isti je program izveden s Big bandom RTV Slovenija u Ljubljani i Puli, a s Jazz orkestrom HRT-a više puta, među ostalim i u Bukureštu 2018. Od sezone 2019./2020. umjetnički je voditelj Jazz orkestra HRT-a.


Cijena ulaznice: 70,00 kn 

U slučaju kiše koncert će se održati u nedjelju 06.09.

Ulaznice možete kupiti ovdje.

Ansambl Illyrica je internacionalni komorni sastav čiji su članovi mladi glazbenici s raznovrsnim kulturološkim korijenima, ali međusobno povezani obrazovanjem u Hrvatskoj – Nika Bauman (flauta), , Iva Casian-Lakoš (violončelo), Marko Ferlan (gitara), a 2017. godine im se pridružuje Hiwote Tadesse (viola). Etnička raznovrsnost donosi mješavinu hrvatskog, austrijskog, slovenskog, meksičkog, etiopskog i američkog temperamenta, te članovi jednako rado izvode djela skladatelja iz tih područja kao i ona majstora zapadne klasične glazbe. Inovativna kombinacija instrumenata u ansamblu vodila je stvaranju repertoara koji se sastoji od originalnih djela, vlastitih aranžmana te novih kompozicija mladih skladatelja pisanih upravo za Illyricu. Premda su visoko obrazovanje stekli u različitim zemljama svijeta (Austrija, SAD, Belgija), članovi su tijekom seminara i radionica u Hrvatskoj stvorili čvrstu umjetničku i prijateljsku vezu koja se jasno očituje u njihovom zajedničkom stvaranju glazbe pune emocija, veselja, strasti i ljubavi. Zbog života u različitim državama, njihove koncerte moguće je isključivo čuti tijekom ljetne sezone. Nastupali su na festivalima diljem Hrvatske i Slovenije, a njihov koncert na Hvarskom ljetu 2017. proglašen je "magičnim".


Cijena ulaznice: 70,00 kn 

U slučaju kiše koncert se neće održati!

Ulaznice možete kupiti ovdje.

TAJNA VJEŠTINE - Glazba Zlatana Stipišića Gibonnija

Matija Dedić renomirani je glazbenik svjetskoga glasa i pijanist čija se neupitna virtuoznost potvrđuje iz izdanja u izdanje. Fasciniranost glazbom provela ga je kroz različite glazbene pravce, a najveću inspiraciju pronašao je u slobodi izražavanja koju mu pruža jazz. Nakon brojnih Porinom nagrađenih izdanja i kompozicija, Matija je pronašao izazov u obradama pjesama jednog od naših najistaknutijih autora – Zlatana Stipišića Gibonnija..
 
"Nije da se i prije nije obrađivalo Gibonnijeve skladbe, no ovo što je Matija učinio s Cesaricom, Žeđam, Temperom, Divjim cvitom ili Sve ću preživit doista spada u red “tajne vještine”… Osnovna melodijska linija ostala je čista, prezentna i neodovojiva od Gibonnija, a sve oko nje je jasna, nepobitna i neponovljiva Matijina improvizacija i kreacija kojima slušatelja upućuje na nova slušanja i promišljanja te ga vodi do neslućenih glazbenih obzora i obala." – piše u knjižici izdanja novinar i glazbeni kritičar Aleksandar Dragaš.


Cijena ulaznice: 90,00 kn 

U slučaju kiše koncert će se održati u petak 28.08.

Ulaznice možete kupiti ovdje.

KONCERT JE OTKAZAN IZ TEHNIČKIH RAZLOGA!

Poznatu i vrlo rasprostranjenu uzrečicu prema kojoj samo jedan pojam navodi na pomisao o Meksiku više od tequile, a to je mariachi, ne valja shvatiti tek kao neizbježan citat iz površnog turističkog vodiča kroz folklor ove velike zemlje južno od rijeke Rio Grande. "Žive boje mariachija, njegove svjetle, jasne, duboke i skladne melodije sjedinjuju se kako bi otkrile srce i dušu Meksika", zapisala je Sylvia González u knjizi "Mexico: The Meeting of Two Cultures", pokazujući da se ni definicija stručnjaka ponekad ne može udaljiti od popularne predodžbe o najprepoznatljivijem meksičkom glazbenom proizvodu.

Slično razmišlja i Ivan Androić, pjevač i utemeljitelj zagrebačkog mariachi sastava "Los Caballeros": "Pojam mariachi u meni budi vizualnu dimenziju koja je šira od glazbene. To je slika arene, pijeska, bikova, ljudi, mirisa...".

Nastupaju: Ivan Androić - Deda, vihuela; Milko Jovetić, guitarrón; Adrijan Humaan, gitara; Hrvoje Cicvarić - Micko, gitara; Leonel Salazar, vihuela; Krešimir Fabijanić, truba; Franjo Vinković, truba; Petar Haluza, violina; Tomislav Vitković, violina; Ivan Zovko, violina


 

KONCERT JE OTKAZAN IZ TEHNIČKIH RAZLOGA!

Jazziana Croatica predvodnica je instrumentalnog etno jazza-a. Moto ansambla je spajanje hrvatskog melosa s američkim jazz fundusom u svrhu dobivanja muzičkog sadržaja specifičnog baš za ovo podneblje. Potvrda uspjeha te koncepcije brojni su nastupi diljem svijeta i nagrade (Porini, nagrada Franjo Dugan, nagrada HDS-a, itd.).

Ansambl je osnovan je 2009. godine, nastoji očuvati hrvatsku glazbenu baštinu inspiriranu etno utjecajem te nametnuti nove standarde u hrvatskom jazz izričaju. Jedan od ciljeva ansambla je proizvesti zvuk autentičan podneblju u kojem živimo i stvoriti brand koji će biti prepoznatljiv, hrvatski. Na repertoaru su originalne skladbe inspirirane melosom hrvatskog podneblja i obrade nekih poznatih narodnih tema i etno elemenata iz klasične glazbe (npr. Gotovac – Ero; Bersa – Sunčana polja; Marjane, Marjane; itd.).

Do sada su nastupali i širom Hrvatske, u Zagrebu, Rijeci, Vukovaru, Koprivnici, Dubrovniku, Puli, Osijeku, a posebno su zapaženi bili nastupi izvan zemlje, u Beču, Budimpešti, Trstu, Münchenu, Los Angelesu, Parizu, Milanu, itd.


Cijena ulaznice: 70,00 kn

Praizvedba djela naručenog za Scenu AMADEO

Matej Meštrović (1969) bez sumnje je najsvestraniji umjetnik na hrvatskoj kulturnoj sceni. Ekskluzivni je umjetnik izdavačke kuće PARMA Recordings (USA). 2018. Praizveo je “Dunavsku Rapsodiju” za klavir i orkestar u glavnoj dvorani Carnegie Hall - Stern, i time postao prvi hrvatski kompozitor koji je imao pravizbedbu vlastitog djela u toj prestižnoj dvorani. Autor je glazbe za 3 hrvatska paviljona na svjetskim izložbama EXPO - Šangaj 2010, Hannover 2000, LISABON 1998. za čiju je realizaciju nagrađen i Nagradom Grada Zagreba. Dobitnik je brojnih nagrada: "Posebne nagrade gradonačelnika Karlovyh Vary", “Oktavijan” na “Danima hrvatskog filma”, “Baldo Čupić” za najbolji nacionalni turistički film, 4 Global Music Awards nagrade. Njegov CD “Vivaldi 4 Seasons for 3 pianos” uvršten je na Sptify listu 50 klasičnih izdanja. U izdanju PARMA Recordings, Meštrovićev CD “3 Rapsodije za klavir i orkestar” snimljen sa Zagrebačkom Filharmonijom, prvi je službeni CD u povijesti tog orkestra za američko tržište te ujedno i dobitnik "Global Music Awards Golden Medal" 2109. godine. Krajem ove godine Meštrovića očekuje snimanje njegovog novog projekta u Abbey Road Studiu sa London Symphony Orchestra. Američka kritika proglasila je Mateja Meštrovića hrvatskim John Williamsom.


Cijena ulaznice: 90,00 kn 

U slučaju kiše koncert će se održati u ponedjeljak, 24.08.

Ulaznice možete kupiti ovdje.

Spomenik Beethovenu: Koncert u povodu 250. godišnjice rođenja Ludviga van Beethovena

Program: L. van Beethoven: Andante favori u F-duru, WoO 57;  R. Schumann: Fantazija u C-duru, Op. 17 Durchaus fantastisch und leidenschaftlich vorzutragen; Im Legenden-Ton; F. Mendelssohn: Ozbiljne varijacije u d-molu, Op. 54;  L. van Beethoven: Sonata br. 21 u C-duru, Op. 53 "Waldstein"

R. Schumann i F. Mendelssohn navedena djela su skladali u svrhu podizanja spomenika Beethovenu u njegovom rodnom gradu Bonnu. Andante favori je prvotno zamišljen kao stavak Waldstein sonate.

Aljoša Jurinić (Zagreb, 1989.) je svoj najveći međunarodni uspjeh ostvario je 2012. pobijedivši na uglednom pijanističkom natjecanju Robert Schumann u skladateljevu rodnom gradu Zwickauu. Godine 2015. bio je finalist Međunarodnog pijanističkog natjecanja Fryderyk Chopin u Varšavi. Laureat je Natjecanja kraljice Elizabete 2016. godine u Bruxellesu i finalist Međunarodnog pijanističkog natjecanja u Leedsu 2018. godine.

Nastupao je kao solist i uz pratnju orkestra na renomiranim pozornicama kao što su Carnegie Hall (New York), Musikverein (Beč), Salle Cortot (Pariz), Gasteig (Munchen), Tokyo Opera City Concert Hall, Osaka Symphony Hall, La Sala Verdi (Milan), BOZAR (Brussels), Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog (Zagreb) i Kolarac (Beograd), te na važnim festivalima, uključujući Serate Musicali (Milano), Chopin and His Europe (Varšava), Chopin Festival (Nohant), From Easter to the Ascension (Tbilisi), Kijevske ljetne večeri, Chopin Festival (Mariánské Lázně), International Keyboard Institute Festival (New York), Dubrovačke ljetne igre, Splitsko ljeto, i drugima. U 2018. i 2019. na turnejama u Kini održao je niz solističkih koncerata, u 2019. predstavio se u Japanu.

Aljoša Jurinić je 2019. godine odlikovan ordenom Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića.


Cijena ulaznice: 90,00 kn 

U slučaju kiše koncert će se održati u subotu, 22.08.

Ulaznice možete kupiti ovdje.

Lokacija

Galerija Klovićevi Dvori, Jezuitski trg 4, 10000 Zagreb